Zihninizi Yoran İşlerde Konsantrasyonu Korumanın 3 Yolu

ss-mental-fatigue-669x272

Bazı işler zihni doğrudan etkilerken bazı işlerde hayatımızın tam bir maraton koşusu gibi geçmesine sebebiyet verir. Tüm gün masa başında oturmak ya da fiziksel olarak hareket etmek sadece bedeni değil, aynı zamanda zihni de fazlasıyla yormaktadır.

İşte sizlere konsantrasyonunuzu sağlayacak ve zihninizi rahatlatacak bazı ipuçları:


1. Mini Molalar Alın

Bu, kendi çalışma programınızı müdürünüz üzerinden dikte etmeye başlamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak her çalışanın küçük molalara ihtiyacı vardır. Bu hem beden sağlığınız hem de zihin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bunda zor bir şey yoktur, sadece işinizden biraz uzaklaşın ve kendinize bir çay veya kahve alın.

Oku: Yeni bir marka nasıl oluşturabilirsiniz?

2. Az ve Sık Sık Yiyin

Atıştırma, genellikle formda kalmak isteyen, ancak 9’dan 5’e kadar masanın başında oturmak isteyen herkesin düşmanıdır.  Ancak uzmanlarından tavsiye ettiği gibi az ve sık sık yemek sizin günlük aktivitelerinizde dinç tutacaktır. Özellikle şekerli gıdalar tüketiyorsanız onlardan olabildiğince uzak durmalısınız. Bu sizin sadece beden sağlığınızı değil, aynı zaman zihin sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir. Bu açıdan atıştırmalıklarınızın şeker içermediğinden emin olun!

3. Günlük Hedeflerinizi Ayarlayın

Çalışmanız için küçük kontrol noktalarına sahip olmak, özellikle büyük bir görevi başarmak ya da daha basit veya zor görevleri yapmak için kullanıldığında uzun bir listeden geçmeyi çok daha kolay hale getirebilir.  Kendiniz için küçük ödüller (kahve molası veya zararsız bir çikolata parçası gibi) ile birleştirildiğinde, çalışma gününü daha kolaylaştırabilir ve neredeyse bir çeşit oyuna dönüştürebilirsiniz. Hedefleriniz önemlidir, ancak bu hedeflere ulaşabilmeniz için her bir adımı doğru atmanız gerekir. Büyük hedeflerinize ulaşmak için küçük hedeflerinizi inşa etmeye başlayın. Bunu yaparken de konsantrasyonunuzu sağladığınızdan emin olun!

İş günü akışını daha kolay hale getirmenin birçok yolu vardır ve en iyi çalışacak şeyler sizin olduğunuz insan türüne bağlıdır.  Yönetiminizle açık bir şekilde iletişim kurun ve size nasıl yardımcı olabileceklerini görün – hepsinden de öte, en iyi şekilde çalışmanızı istiyorlar ve siz de en iyi şekilde çalışmalısınız!

Oku: Bir krizle yüzleşirken atmanız gereken 3 adım


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.