Bir Krizle Yüzleşirken Atmanız Gereken 3 Adım

What-We-Can-Learn-From-PR-Crises_banner

İşletmenizle ilgili ya da hayatınızla ilgili bir kriz anıyla karşılaştığınızda küçük adımlar atmanız önemlidir. Böyle bir durumda yapmanız gereken en önemli şey her şeyi perspektifte tutmaya çalışmaktır. Neticede hayat zorluklarla doludur. Burada dikkat etmeniz gereken şey doğru adımları atabilmektir.

İşte sizle bir kriz anında uygulamanız gereken üç adım:


Adım 1: Panik Yapmayın

Bazen her şey en başında iyi gibi görünür. Her şey sizin için iyi görünürken beklenmedik bir anda bir krizle karşılaşabilirsiniz. Bu açıdan ilk adımınız panik yapmamaktır. Asla acele etmeyin. Girişimcilerin belirsizlik karşısında sakin kalmaları gerekiyor. Saldırmayın. Çözeceksiniz. Durumu daha da kötüleştirmek yerine, ekibinizle oturun ve o anda kontrol edebileceğiniz faktörlere bakın. Her zaman ulaşılabilecek şeyler vardır ve daha çok açığa çıkacağı gerçeğine güvenebilirsiniz.

Adım 2: İşler Kötüye Gidiyorsa Daha da Derine İnmeyin

Eğer işleriniz kötüye gidiyorsa onu daha da kötü hale getirmeye gerek yoktur. Bu yüzden hiçbir zaman daha derine inmeyin. Bunun yerine bir süre sakin kalın ve geri adım atıp önceliklerini belirleyin ve ne yaptığınıza odaklanın. Durumu daha da kötüleştirmeyin.

Bu iş, ev ve hayatınızın her alanında takip etmeniz gereken bir noktadır.

Adım 3: İlerleme için Hareketi Karıştırmayın

Hayatımdaki işler zorlaştığında, önümde olanı düzeltmek için kendime zaman ayırablirim. Çünkü daha uzun bir yolun zaten ortaya çıktığını biliyorum. Bir dağ tırmanıcısı, yerde dururken zirveye giden yolu seçerse, çoğu iyi girişimcinin gitmek istedikleri bir plan vardır.

Zor durumdayken, daha uzun planın geçerli olduğuna ve sadece birkaç tutamaçtan geçeceğine güvenebilirsiniz. Ve aslında yoldan sapmış, yoldan çıkmış olmanız kaybedeceğiniz anlamına gelmemektedir. Çevrenizden ve arkadaşlarınızdan destek almaktan asla çekinmemelisiniz. Neticede her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. Hareket etmeye karar verdiğiniz an tüm bunları aklınızda tutarsanız, neyi nerede ve nasıl yapacağınızı, nasıl hareket edeceğinizi karıştırmazsınız.

Bunların hiçbiri elbette kolay değildir, ancak ilerlemenize yardımcı olacaktır. Bu üç adım  basitçe, pes etmenizi engelleyecektir. Artık en küçük bir kriz anından bir korkmayacak ve o krizle yüzleşebileceksiniz.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.