Aşırı Hızlı Büyüyerek Yavaşlamayın

office_chair_woman_joy

Büyüyen bir şirketin başında olmak heyecan verici bir yolculuk olabilir. Sonuçta, büyüme tüm liderlerin arzu ettiği bir şeydir. Ancak bazen bir sorun da olabilir – özellikle genel büyümeye rağmen, ekibinizin hedeflerine ulaşamadığını gördüğünüzde bu sorunu daha net görebilirsiniz.

Bunun için sizlere en iyi tavsiyem kendinize bir büyüme planı hazırlamanızdır.

Daha Fazla İnsan Daha Fazla Sorun Demektir

Büyümeyi merkeze alan bir şirket, çalışan sayısını  artırırken, işe alma modeli oldukça basittir:

  • Mevcut ekibinizin hedefleri izlemesini sağlayın.
  • Yalnızca, hedeflerin nasıl ele alındığını öğrendikten sonra işe alın.

Takım başına sadece bir kişiyi işe alıyorsanız bu model iyi çalışır. Ancak günde 50 kişiyi işe almanız gerektiğinde İK departmanı ve direktörler buna yetişemeyecektir. Yani, aktif bir büyüme aşamasına başlamadan önce bazı temel çalışmalara ihtiyaç vardır. İşte bu temel çalışma için bazı öneriler:

İnsan Faktörü

Bir takımı ölçeklendirmenin neden zor olduğunu anlamak temel bir anahtar kelime vardır; Nedeni “insanlar” faktörüdür. Özellikle, her yeni çalışan, şirketinizde kurulmuş olan süreçlere ağırlık vermektedir.

Yeni çalışanların yeni çalışma ortamlarını anlamaları için çok zaman harcaması gerekiyor. Rollerinin ne olacağını ve performanslarının nasıl ölçüleceğini anlamalamaya çalışırlar. Bu, şirketinizi yavaşlatır.

İşe yarayacak bir sürücünün ortasındayken, çalışanlarınızın bireysel performanslarının yaşayacağı yaygın bir sorundur. Bu nedenle şirketinizin iş süreçlerini anlamak, işe alım sürecine dahil edilmelidir.

Yöntemler

Problemin bir başka kısmı da bir liderin hedef koyma şeklidir. Takımda altı kişi olan bir işe başladığınızda, hedef belirleme sisteminin iyi işlediğini görebilirsimiz. Ancak, 10 numaralı çalışanı işe aldığınız sırada süreç yavaşlamaya başlayacaktır.

Bir liderin harekete geçmesi gerekiyor, çünkü hedef belirleme şirketi yavaşlatmaya başlıyor. Aksi takdirde amaçsızca çalışma ve hem üretkenliği hem de büyümeyi yavaşlatabilir.

Her Zaman Büyümeye Hazır Olun

Bir lider her zaman bir büyüme için hazır olmalıdır. Bu önemlidir, çünkü böyle bir sıçrayış, rastgele bir şekilde gerçekleşebilir, çünkü bunun için çerçeve ve zihniyet ilk gününden itibaren ekibinize dahil edilmiştir. Üç kişiyle bir başlangıç ​​yapıyorsanız, 300 veya hatta 3.000 çalışanı olan bir sisteme ihtiyacınız vardır. Ancak o zaman şirketinizin büyümesinin sizi yavaşlatmayacağından emin olabilirsiniz. Fakat bunu yaparken de insan faktörünü her zaman göz önünde bulundurabilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Şirketinize daha fazla eleman alırken süreci kaliteden ödün vermeden gerçekleştirmeli ve şirketinizi yıpratacak her türlü faaliyetten uzak durmalısınız.

Oku: Müşterilerinizin sadakatini nasıl kazanırsınız?


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.