İlk E Posta Pazarlama Kampanyanızı Nasıl Başlatırsınız?

Postman rivalery - Mail deliveryE-posta sadece bugünün değil geleceğinde en önemli pazarlama unsurudur. Orada 3700000000 küresel e-posta kullanıcısı var ve bu sayının dahası 2021 yılında 4.1 milyar büyüyeceği düşünülüyor, bu iletişim kanalı fevkalade popülerdir: İşletmeniz için bir e-posta pazarlama kampanyası başlatarak adınızı binlerce gelen kutusuna gönderebilirsiniz. Ancak sadece işletmenizi tanıtmak için bir e-posta mesajı göndermek yeterli değildir. Ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

E-Posta Listenizi Oluşturun

Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyasına sahip olmak için e-posta gönderecek kullanıcılara ihtiyacınız olacak. Bu yüzden e-posta listenizi işiniz için para kazanacak şekilde oluşturmalısınız. Bir e-posta listesine sahip olmak, bir dizi kalifiye potansiyel müşteriye sahip olmanıza olanak tanır ve işinizi geliştirmek istediğiniz zaman onlara e-posta gönderebilirsiniz. Ama insanları nasıl listenize dahil edebilirsiniz?

Dikkat çekici bir e posta yakalama sayfası oluşturmalısınız. Bunun için Leadpages’i kullanabilirsiniz. E posta servisi olarak da Aweber’ı kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfada ücretsiz bir şey sunabilirsiniz. Bu insanların kaydolmasını kolaylaştıracaktır.

Kampanyanızın Amacını Tanımlayın

Herhangi bir e-posta göndermeden önce, e-postaları neden ilk etapta gönderiyorsunuz? E-posta pazarlama kampanyanıza odaklanmamak, bu kampanyanın her yerde görünmesini ve okuyucuların kafasını karıştırmasını sağlayacaktır. Peki kampanyanızın amacı nedir? Tipik hedefler şunlardır:

  • Kullanıcıları ürününüz hakkında bilgilendirmek

  • Ürünleri tanıtmak veya bir satışı duyurmak
  • Müşteriler
  • Blogunuzda / sosyal medyada artan etkileşim

Bu kampanyayı daha önce satın almış müşterilere, hiç satın almayanlara veya e-posta listenizdeki herkese gönderecek misiniz? E-postalarınızı nasıl tasarlıyorsunuz,  bu kampanyanızdan ne istediğinizi belirleyecektir. Bu nedenle, hedefinizi belirleyin ve kampanyanızı planlayın.

Oku: Pazarlama Altın Kuralı

E-postanızı Hazırlayın

Ne tür bir e-posta pazarlama kampanyası başlatacağınıza karar verdikten sonra, e-postanızı hazırlamaya başlayın. İlk ipucu, dikkat çekecek ve insanların e-postanızı açmak istemelerini sağlayacak ilgi çekici bir konu satırı oluşturmaktır.

E-postalarınızı açacak diğer ipuçları, her bir kullanıcının kişiselleştirilmesini içerir; isimlerini söylerseniz insanlar daha fazla dikkat eder. Metin ve görüntülerin iyi bir karışımı ile göz alıcı bir e-posta tasarlamak da önemlidir.

Son bir ipucu, yazılarınızı çok uzun tutmayın. Uzun tutarsanız abone kaybedebilirsiniz. Bu nedenle kısa ve öz bir biçimde yazılarınızı oluşturun.

Şimdi, ilk e-posta pazarlama kampanyanızı başlatmaya hazırsınız. “Gönder” düğmesine bastığınızda, açık oranınız ve siparişlerinizin veya kayıtlarınızın sayısı gibi sonuçlarınızı ölçmeye başlayabilirsiniz. Sonuçlarınızı ölçtüğünüzde, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görebileceksiniz; ve bir daha ki sefere bir kampanya gönderdiğinizde, ilkinden daha iyi sonuçlar elde edebileceksiniz.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.