Müşterilerinizin Sadakatini Nasıl Kazanırsınız?

wwwwwww

İşletmeniz pazarlama stratejinizle yaptığınız işe dayanarak hayatta kalır veya büyür. Sosyal medyada oturum açtığınızda, e-postaya baktığınızda veya içerik üretirken her gün pazarlama yapıyorsunuz aslında. Bu pazarlama esas olarak güven gerektiren girişimciler tarafından gerçekleştirilebilir. Bu açıdan birisi zamanını ve parasını harcamadan önce, bir miktar güvene sahip olmak zorundadır.

Bilmeyi seven, sana güvenen sadık müşterilerle dolu bir iş kurmak mı istiyorsunuz? İşletmenizde  büyümeye neden olan güven türünü oluşturmanın ve korumanın üç yolu vardır. Yaşam boyu müşterileri oluşturmak için bunları kullanın.

Oku: Pazarlama Altın Kuralı

”Kıtlık” Pazarlamasını Kullanın

İşletmeler, her yıl belirli süreler boyunca ve belirli zamanlarda işletilen promosyonlara sahiptir. Müşterilerine belirli bir süre tanır ve satın almaları için beklerler. Ancak ben sizlere farklı bir taktik sunacağım. Müşterilerin şimdi satın almayı neden düşünmeleri gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak için kullanılan bir taktik, “kıtlık” pazarlamasıdır.

Promosyonun en iyi günleri, son gün ve satış anları olma eğilimindedir. Müşterilerinize gösterdiğinizde bu, belirli bir teklifi veya fiyatı almak için son kez olacak, her iki durumda da bir karar vermelerine yardımcı olur. Fakat siz sözünüzde durmayıp belirlediğiniz son tarihten sonra daha fazla para kazanmak için o ürünü aynı fiyata satarsanız müşterinizin güvenini kaybedersiniz. Bu noktada ”sahte” kıtlık dediğimiz taktiği kullanmayın. Bir tarih belirlediyseniz o tarihten sonra o ürünü indirimli fiyattan satmayın.

Müşterilerin son teslim tarihinden sonra kaymasına izin vermeyin veya birkaç satış daha elde etmek için gizli anlaşmalar yapmayın. Sağlam olun ki güvende olasınız. Bu sadık müşteriler yaratır, çünkü sözünüze güvenebilirler. Ayrıca, müşterilerinizin her zaman promosyonlar sunarken bir satın alma kararı vermesinin önemini anlamasına yardımcı olursunuz.

Oku: İş Hayatında Stresle Nasıl Baş Edilir?

Ücretsiz olarak sunmanız gereken şey için ücret almayın

Güven oluşturmanın ve müşterileri çekmenin en iyi yollarından biri içeriktir. İşletmenize ait bir İnternet sitesi kuruyorsunuz, insanlara ürününüzle ilgili bilgiler sunuyor ve onları motive ediyorsunuz.  Ücretsiz içeriğinize çok fazla çaba harcıyorsunuz. Çünkü, potansiyel müşteri oluşturmanın ve uzmanlığınızı göstermenin mükemmel bir yol olduğunu anlıyorsunuz.

Eğer güven oluşturmak istiyorsanız bu tek başına yeterli değildir. Kurnazlık yapıp ücretsiz dediğiniz bir ürün için asla para istemeyin. Bunu yaparsanız müşterinizin güvenini kaybedersiniz. Bunun yerine eğer ücretsiz sözü verdiyseniz, o ürünü ücretsiz verin. Sonrasında güven oluşturacak ve müşterilerinizin sizden farklı ürünler satın almasını sağlamış olacaksınız.

Oku: Gerçek ve Para Kazandıran İş Olanaklarını Tanımlamanın 3 Yolu

Müşteriler için gerçek sonuçlara odaklanın, bir sonraki satışa değil

Bizim doğal eğilimimiz daha çok yapmaya odaklanmaktır. Bir sonraki satış, bir sonraki promosyon, bir sonraki müşteri istiyoruz. Ödeme sepeti zilini görmek ve bu ödeme bildirimlerini telefonlarımızda görmek heyecan verici. Birçok girişimci bir sonraki satışı kovalarken kaybolur. Müşterilere gerçek sonuçlar vermelisiniz ki işinizi kısa sürede büyütebilesiniz. Bu açıdan  bir sonraki satış, potansiyel müşterilerinizin gerçek sonuçlarını görmesiyle gerçekleşecektir. Bir başkası ne yaptığınız hakkında konuştuğunuz şeyden bahsettiğinde, daha fazla güven inşa edersiniz.

Sadık müşteri oluşturmak ve o sadık müşterileri korumak istiyorsanız, temelde verdiğiniz sözleri tutmalısınız. Unutmayın, güven beraberinde büyümeyi de getirecektir. Şimdi gidin ve sadık müşteriler edinin ve bunu yapabileceğinize de inanın.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.