Daha İyi Bir Kişi Olmak için Yapabileceğiniz 10 Eylem

maxresdefault

Hepimizin yaşamımızda elde etmeyi umduğumuz evrensel özlemleri var. Hepimiz mutluluk , başarı, sevgi ve refah istiyoruz. Çoğumuz, eğer işleri biraz daha iyi yapabilirsek, kendimizi biraz daha geliştirebilirsek, hayallerimizi gerçekleştirebilecek daha iyi bir insan olacağımıza inanıyoruz.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Kim daha iyi bir insan olmak istemiyor? Gerçek şu ki, hiçbirimiz mükemmel olamayacağız. Fakat bu, kendini geliştirmekten vazgeçmememiz gerektiği anlamına gelmez – hepimiz olmak istediğimiz kişi olma yolculuğumuzdayız. İşte bu noktada sizlere 10 eylem sunmak istiyorum.

1. Kendinizi Anlayın

Daha iyi bir insan olma yolculuğunuz , özünde kim olduğunuzu anlamakla başlar . Bu, daha derin benliğinizle uyum içinde olmakla ilgili, bu yüzden sizi neyin üzdüğünü, sizi mutlu eden ya da üzen şeyleri anlıyorsunuz. Duygularınızla nasıl başa çıkıyorsunuz? 

Güçlü yanlarını değil, aynı zamanda zayıf yönlerini de ele al. Olumsuz yönleriniz neler? Hangi alanlarda mükemmelsiniz? Kişisel gelişim ve gelişiminizde hangi alanlarda çalışmanız gerekiyor? Kendimizi gerçekten anladığımızda, kendimizi geliştirmek ve başkalarıyla daha iyi iletişim kurmak için bilinçli bir çaba gösterebiliriz.

2. Affedin ve öfkeyi bırakın

Acı çeken birini affetmek, geçmişten gelen acıdan kurtulmanızı sağlar. Olanları unuttuğun anlamına gelmez; daha doğrusu, zihninizde ve kalbinizde bir yük olacak olan, öfke ve kızgınlıklarınızı atmayı öğreneceğiniz anlamına gelir.

3. Sorumluluğu kabul edin

İşler doğru gitmediğinde başkalarını suçlamayı bırakın. Bir birey olarak büyümede ve daha iyi bir insan haline gelmede önemli bir unsur , davranışlarınız, duygularınız ve başarısızlıklarınız da dahil olmak üzere eylemleriniz için kişisel sorumluluğu kabul etmeyi öğrenmektir – kontrol ettiğiniz her şey budur aslında.

4. Yanlış olduğunuzda itiraf edin ve özür dileyin

Özür dilediğimizde, mağdur olan kişiye empati gösteriyoruz. Hatalarımızı kabul ediyoruz. Gerçekten düzeltmeye çalıştığımızda, incittiklerimiz için alçakgönüllülük ve merhamet gösteriyoruz. Eğer bir hata yaptıysanız bunu itiraf edin ve özür dileyin.

Oku: İş hayatında stresle nasıl baş edilir?

5. İyi bir dinleyici olun

Başkalarını dinlemek ve onları açık bir zihinle gerçekten duymak, başka bir kişi için ve kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Etkili bir dinleyici olmak, daha derin ilişkiler kurarak ve bizi kendi deneyimlerimizin ötesinde düşüncelere, fikirlere ve dünya görüşlerine maruz bırakarak yaşamınızı daha iyi hale getirebilir.

6. Başkalarına (ve kendinize) saygı gösterin

Başkalarına karşı saygılı olmak, daha iyi insanlar olmak istiyorsak altın kuraldır ve aynı zamanda bu listedeki diğer her noktayla da ilişkilidir. Saygı ayrıca, samimi bir şekilde farklılıkları kabul etmekle ilgilidir. Diğer insanların zamanlarına, fikirlerine, deneyimlerine ve yaşam tarzlarına saygılı olmak önemlidir. Saygı göstererek, başkalarını kabul ediyoruz ve başkalarına dürüstlükle davranmanın önemini biliyoruz. 

7. Kendiniz için hedefler belirleyin

Hedefler bize odaklanmamızı ve ilerlememizi ölçmenin bir yolunu sunar. Hedefler bizi yolda kalmaya motive eder. Hedeflerinizi yazarak başlayın . Amaçlarını ve hayallerini yazanların aslında onları gerçekleştirmeleri daha olasıdır.

Kişisel ve profesyonel hedefleriniz neler? Kendinizi beş yılda nerede görüyorsunuz? Peki ne tür bir kişi olmak istiyorsunuz?

8. Dürüstlükle yaşayın

Dürüstlükle yaşamak idealleriniz için doğrudur. Dışsal eylemlerinizin iç inançlarınızı ve değerlerinizi yansıttığı anlamına gelir. Standartlarınıza uymak için gerekli olan seçimleri yapmak demektir. Bütünlüğün sizin için ne anlama geldiğini ve kararlarınızın hayatınız için değerleriniz ve vizyonunuzla nasıl uyumlu olduğunu anlamak için zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız.

9. Kibar olun

Kibar olmak, karşılaştığımız herkes için yapabileceğimiz küçük bir nezakettir. Bu önemsiz bir şey değil. “ Teşekkür ederim ” ve “lütfen” diyerek , birisine sıcak bir konuşma yapmak ya da küçük bir konuşma yapmak için zaman ayırmak başkalarının gözünde sizi değerli kılacaktır. 

Oku: En büyük hedeflerinizi ayarlama ve başarabilme

10. Yolculuğu kucaklayın

Unutmayın, bu devam eden bir yolculuktur . Hareketlerimiz – nasıl yaşadığımız, zamanımızı nasıl geçirdiğimiz – bu şeylerin hepsi toplanır. Hayattaki her şeyin ilerlemek olmadığını kabul edin. Bazen ileri gitmek için geriye gitmeliyiz. Yol boyunca, sahip olduğumuz her şeyden ötürü minnettarlığımızı, sahip olduğumuzu takdir etmeyi öğrenmeliyiz.

Biraz eğlenmeyi ve eğlencenin (ve mutluluğun) gün boyunca serpilmesine izin vermeyi unutmayın. Hayat kasvetli olmamalı, bu yüzden buna izin vermeyin. Kendinizi ve başkalarını şaşırtın. Etrafınızdakilere nezaket ve merhamet göstermeyi unutmayın. Başkalarına rol model olmaya çalışın ve başkalarının sizi görmesini ve sizi hatırlamasını istediğiniz gibi davranmaya çalışın.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.