Pazarlama Altın Kuralı

resize4Müşterilerinden yapmayacağınız şeyi yapmasını istemeyin. Örneğin, teknik destek için bir saat bekler miydiniz? Sadece sizinle iş yapmaları için olayı kolaylaştırın veya başka bir yerde mutlaka sizinle iş yapacaklar.

Müşteri Yolculuğunuzu Tanımlayın

Başka bir şeyden önce, Satış ve Pazarlama, müşteri yolculuğunu tanımlamalı ve satış döngüsünün farklı aşamalarında kimin sorumlu olduğu üzerinde anlaşmalıdır. Hangi tür  müşteriye pazarlama yapmak istiyorsunuz? Müşteri sizden neden satın almalı? Yolculuğunuza çıkmadan evvel bu iki soruyu doğru cevaplamalısınız. Bu cevaplar sizleri doğru stratejilere götürecektir.

Dönüşümleri Artırmak İçin Beklenti İstihbaratına Güvenin

Veriler işin anahtarıdır ve her iki takımın da liderleri oluşturan önemli bilgileri paylaşması çok önemlidir. Pazarlama da sosyal medya etkileşimlerini, indirilen içerik parçalarının tamamı göz önünde bulundurulur. Sonrasında müşterinin acılarına dokunulur. Yani müşterinin ihtiyacı olan ürün müşteriyi duygusal yönden etkileyecek şekilde pazarlanmalıdır. Bu ilk satışınızdan daha fazla dönüşüm elde etmenize imkan verir. Şunu da unutmayın ki, satın alan müşteriye ürün satmak yeni bir müşteri bulmaktan daha kolay ve ucuzdur. Çünkü satın alan bir müşterinin tekrar satın alma olasılığı yüksektir.

Önce müşteriye güven verir ve değer sağlarsanız o kişi artık sizin devamlı müşteriniz olacaktır. Bu açıdan müşteri beklentilerini iyi anlamalı ve  pazarlama stratejilerinizi ona göre belirlemelisiniz.

Pazarlama güven ile doğrudan ilişkilidir. Bu durum pek çok kişinin göz ardı ettiği bir durumdur. Bu noktada size düşen planınızı en başında bu çerçeve de çizmenizdir.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.