İki Büyük Blog Yazarı Blog Yazma Hatalarını Ortaya Koydular(Sakın Bu Hataları Yapmayın!

Business_BlogBazı blog yazarlarının yetenekli yazarlar olarak doğmuş olduğu fikrine kapıldığınız oldu mu?

Aslında yetenek önemlidir, ancak her blog yazarının acemilik dönemi olmuştur ve olacaktır da. Ancak önemli blog yazarlarını takip ederek onların yaptığı hataları görerek kendi yapacağımız hataları minimum düzeye indirebiliriz.

İşte sizlere iki büyük blog yazarının yaptığı hatalar ve aldıkları dersler:

Bloglama Sihirbazının kendisi olan Adam Connell ile başlayalım!

Adam Connell

Blogging-Mistakes-Adam-Connell

İlk günlerde birçok hata yaptım. İşte birkaç örnek:

 1. Sosyal medyaya çok fazla odaklanmak ve liste oluşturmayı unutmak – sosyal medyanın aldatıcılığına kandım. Bir e-posta listesi oluşturma işlemi, kitlenin büyümesinde çok daha etkilidir.
 2. Bir ürün oluşturmaya zaman ayırmamak – Bir blogu kullanıma sunduktan sonra, daha fazla içerik oluşturarak ve tanıtım yaparak tekerlekleri döndürmeniz gerekir. Bu çok zaman alır. İdeal bir dünyada, blog’umu ilk başlattığımda gitmeye hazır bir ürünüm olmasını çok isterim.
 3. Lansmandan sonra bir para kazanma planı oluşturma – İlk ciddi blogumu başlattığımda, para kazanmaya yetecek kadar iyi bir anlayışa sahip değildim. Bir niş seçerken bile düşünmedim – bu büyük bir hata. Bu blog gerçekten iyi geçti, ancak bununla bir kâr elde edemedim, sonunda kapatmak zorunda kaldım.

Hatalar yaptım, ancak onlardan ders aldım. Bu açıdan herhangi bir hata yaparsanız veya tamamen başarısız olursanız endişelenmeyin.

Niye ya?

Başarısızlık sona ermediği için, harika bir şey yapmak için gereken bilgileri kazanacağınız bir öğrenme sürecinin başlangıcıdır.

Şimdi başlıyor olsaydım, şunu yapardım:

 1. Blogum için net bir yol haritası hazırlayın. Ancak, bunun üzerinde bir takıntı olmasın, çünkü planlar bloglar geliştikçe değişmeye eğilimlidir.
 2. Bir kurşun mıknatıs ve ürününüzün hazır olması için hazır olun – Bu, kitle büyümesi ve geliriyle çok yardımcı olacaktır.
 3. İçerik planımla bağlantılı net bir para kazanma planına sahip olmak – İçerik planınızı para kazanma planınızla ilişkilendirmek çok önemlidir.
 4. Hedef odaklı içerik oluşturma – İçeriğinizi okuduktan sonra kullanıcıların neler yapmasını istediğinizi bilmek önemli bir etkiye sahip olabilir, ancak bunu netleştirmeniz gerekir. Ücretsiz bir rehber indirmeyi tercih etmelerini istiyor musunuz, yorum bırakmasını mı yoksa başka bir işlem yapmasını mı istiyorsunuz?

Adam’ın anahtar paketleri

 • Bir e-posta listesi oluşturmak, bir kitlenin büyümesinde çok daha etkilidir.
 • Bir ürün oluştur.
 • Bir para kazanma planı alın.
 • Başarısızlık son değil, bir öğrenme sürecinin başlangıcı.

Ashley Faulkes

Blogging-Mistakes-Ashley-Faulkes

Başlangıçta yaptığım en büyük blog hatası, kendi bloguma çok fazla odaklanmaktı.

Özellikle başladığınız zaman, göze çarpmak zordur, bu yüzden bildiğiniz bir şey olması çok önemlidir – lazer odaklı niş tercihinizin devreye girdiği yer burasıdır.

Bugün yeni bir blog başlatıyor olsaydım, ne yapardım?

 1. Çok özel bir niş ile gelin
 2. Sadece bir konuyla ilgili 5 gönderi yaz
 3. Bir konuyla ilgili daha büyük bloglarda misafir yayınlamayı başlatın
 4. Bir niş ve ilgili nişlerdeki insanlarla iletişim kurun (sosyal medyada, bloglarında, e-postayla)

Bu sizi daha da ileriye götürecek, daha hızlı hareket etmenize imkan verecek.


Aslında burada alınması gereken büyük dersler var. Evet başlamak zordur ama her zorun bir gün aşılabileceğini de unutmayın. Sadece odaklanın, blog yazmak güzeldir, ancak herkes blogger olamaz. Mücadele etmek gerekir.

Düşüncelerinizi benimle paylaşın. Bu hatalardan hangisini yaptığını düşünüyorsun? Yorumlarda bana bildir.

Başarınıza,

Yunus Öztürk

adsc4b1z12

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.