Etkili Bir Girişimci Olmak İçin 6 Pratik Bilgi

martes

Girişim yolculuğunuza başladığınızda, önemli bir tavsiyeyi duyduğunuzdan emin olabilirsiniz – iş-yaşam dengesini korumanız gerekir. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Gününüzü iki eşit parçaya böldüğünüz anlamına gelir – Aslında bu tamamen yanlıştır. İş-yaşam dengesini sağlamanız gerekir. İkisine de eşit oranda vurgu yapmanız gerekir.

İşte etkili bir girişimci olmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

İpucu 1: Neden girişimci olmaya karar verdiğinizi unutmayın.

Bir işe başladığınızda bu o işi sevdiğiniz anlamına gelir. Böylece kendinize bir yük olarak görmezsiniz. Ve gününüzün çoğunu alabiliyorken, özellikle de yeni başladığınız zaman, sizi boşa harcadınız bir zaman dilimi gibi hissettirmeyecektir.

İpucu 2: Gününüzü planlayın.

Sadece iş bölümü değil, hayatın her parçası ve rutinine bağlı kalmaya çalış. Günü nasıl geçireceğinizi planlamanız gerekir. Bu sayede, istediğiniz bir şeyin zamanında yapılmayacağı korkusunu önleyebilirsiniz.

İpucu 3: Başarısızlık için kendinizi ayarlamayın.

Yıl için büyük bir hedef belirlemek iyi bir fikir değil. Bunun yerine, bir hafta içinde elde etmeniz gereken daha küçük hedeflere odaklanın veya bir ay olabilir. Bu daha küçük hedeflere ulaştığınızda kendinizi iyi hissettirecek. Ve aynı zamanda uzun vadede ulaşmak istediğiniz daha büyük hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İpucu 4: Sağlığınızı ihmal etmeyin.

İşiniz için her küçük ayrıntıyı ele almak isteyebilirsiniz. Bu, eğer kahvaltıyı atladığınız, egzersizlerinizi kaçıracağınız veya yeterince uyumadığınız anlamına geliyorsa, bu sizin için iyi değildir. Sağlıklı yiyin, düzenli egzersiz yapın ve yeterince dinlenin; ve bu küçük şeylerin hayatınızda ne gibi bir fark yarattığını görün.

İpucu 5: Bazen ‘ben’ zamanını ayırın.

Fiziksel sağlığınıza dikkat etmek, yapmanız gereken tek şey değildir. Ruhsal ve ruhsal benliğinizi de yenilemeniz ve yeniden enerjilemeniz gerekir. Bir randevuya çıkın, bir spa tatilinde kendinizi şımartın, bir tatil planlayın ya da ne hissediyorsanız onu yapın.

İpucu 6: Ailenizin ve arkadaşlarınızın sizi desteklediğini unutmayın.

Yaşam çevrenizdeki herkesin size nasıl yardım ettiği ve destek verdiği konusunda her gün minnettar olun. Ev işlerine yardım eden eşiniz ya da bir mali planınızı işleyen bir iş ortağı olabilir. Hissettiğin zaman teşekkür et; minnettarlığınızı ifade etmek sizi her zaman daha iyi hissettirir.

Girişimci olmak, mutlaka uykuyu kaybetmek veya bunun için zaman bulmak anlamına gelmez. Yaptıklarını seviyorsanız, işinizi yaşam tarzınıza göre oluşturabilirsiniz. Ve bu şekilde, iş ve yaşam arasında doğru dengeyi sağlayabileceksiniz.

Ayrıca, işinizi ve hayatınızı dengelemek için stres yapmayın. Sadece işleri daha da berbat eder. Bunun yerine, sağlıklı ve mutlu kalmak için ne yapmanız gerektiğine odaklanın. Ve işinizi bir girişimci olarak sevdiğinizde ve çevrenizin bir parçası olduğunuzda, iş ve yaşam bölümlerinin kendi başlarına çalıştığını göreceksiniz.


 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.