DÜNYADAKI EN ZENGIN 25 KIŞI -2018-

rich_man_money_000026485996

Dünyanın en zengin insanları kimler?

Çoğu insan, girişimci olmasalar da, ya da konuyla ilgileniyor olsalar bile, oldukça iyi bir fikre sahipler.

Bu makalede, 2018’den itibaren dünyanın en zengin 25 insanını listeledik.

Geçtiğimiz yıl bu milyarderlerin net değerinde büyük bir dalgalanma oldu. Ancak, bunun hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz!


Net değer açısından burada verilen istatistikler doğrudan Forbes’ten geldi . Bunlar 2018’de dünyanın en zengin 25  insanıdır:

25. Lee Shau Kee

Richest-People-in-Asia-Lee-Shau-Kee

Net Değer : 31,6 Milyar Dolar

Lee Shau Kee, başarılı bir emlak geliştirme şirketi olan Sun Hung Kai’nin kurucu ortağıdır. Çok fakir bir ailede büyüdü, ama bugün serveti 30 milyar doların üzerinde.

24. Li Ka-Shing

Richest-People-Li-Ka-shing

Net Değer : 34,9 Milyar Dolar

Li Ka-Shing, Asya’daki en etkili iş adamlarından biridir ve şu an CK Hutchison Holdings’in yönetim kurulu başkanı ve CK Asset Holdings’dir. Ancak, bu yıl tahttan inmeyi planlıyor. Mart 2018 itibariyle, Li Ka-Shing’in net değeri yaklaşık 34,9 milyar dolar.

“Vizyon belki de en büyük gücümüzdür… bizi yüzyıllar boyunca düşüncenin gücüne ve sürekliliğine canlı tuttu, bizi geleceğe akla getiriyor ve bilinmeyene şekil veriyor” – Li Ka-Shing

23. Hui Ka Yan

En zengin insanlar - Hui Ka Yan

Net Değer : 35,5 Milyar Dolar

Hui Ka Yan, Hong Kong’da listelenen emlak geliştiricisi, Shenzhen Everland Group’un şu anki başkanıdır. Şirket konut ve ticari mülklerde aktiftir.

Bu yıl itibariyle, Hui Ka Yan’ın net değeri 35,5 milyar dolar.

22. Mukesh Ambani

Dünyanın En Zengin İnsanları - Mukesh Ambani

Net Değer : 39,6 Milyar Dolar

Mukesh Ambani, şu anda Reliance Industries Limited (RIL) şirketinin genel müdürü ve en büyük hissedarı olan bir Hintli iş ortağıdır.

Ambani, bir süredir Asya’nın en zengin adamıydı ve bu yıl dünya çapında en zenginler listesine girdi! 2018 itibariyle Mukesh Ambani’nin net değeri 39,6 milyar dolar.

“Bugün milyarlarca insanı milyarlarca potansiyel tüketici olarak görüyorum, onlar için değer üretme ve kendime dönüş yapma fırsatı” – Mukesh Ambani

21. Steve Ballmer

En zengin insanlar - Steve Ballmer

Net Değer : 40 Milyar Dolar

Steve Ballmer, NBA’nin Los Angeles Clippers’ının şu anki sahibi ve aynı zamanda Microsoft’un eski CEO’su. 2018 itibariyle, Steve Ballmer’in net değeri 40 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

20. Sheldon Adelson

En zengin insanlar - Sheldon Adelson

Net Değer : 40,1 Milyar $

Sheldon Adelson bir Amerikan iş menajeri, yatırımcı ve hayırseverdir.

Ayrıca Singapur’daki Marina Bay Sands’in sahibi olan Las Vegas Sands Corporation’ın kurucusu, başkanı ve CEO’sudur.

Sheldon son zamanlarda 2018 yılında dünyanın en iyi 20 en zengin insanının listesine girmeyi başardı ve yeni tahmini net değeri 40,1 milyar dolardı.

“Her işe bakıyorum ve soruyorum, Bu ne kadar sürecek? Statükoyu nasıl tanımlayabilirim ve değiştirebilirim? ”- Sheldon Adelson

19. Alice Walton

En zengin insanlar - Alice Walton

 Net Değer : 41,6 Milyar Dolar

Alice Walton, Sam Walton’un kızı ve Walmart servetini mirasçı. 1988’de Llama Şirketi’ni kurdu, ancak o zamandan beri kapatıldı.

“Marulın fiyatını biliyorum. Fiyat ve değeri anlamanız gerekiyor. Mümkün olan en iyi fiyata en iyi maruldan alabilirsiniz. ”- Alice Walton

18. S. Robson Walton

En zengin insanlar - S. Robson Walton

Net Değer : 41,8 Milyar Dolar

Rob Walton, Sam Walton’un en büyük oğlu ve 2015 yılına kadar babasının ölümünden sonra Walmart’ın başkanı olarak görev yaptı.

Dahası, kısa bir süre önce erkek kardeşi Jim’i geçtiğimiz günlerde dünyanın en zengin insanlarının listesinde geçirdi. Ancak, şimdi orijinal yerine geri düştü.

17. Jim Walton

En zengin insanlar - Jim Walton

Net Değer : 41,9 Milyar Dolar

Jim Walton dünyanın en büyük perakende zinciri olan ‘Walmart’ ın kurucusu Sam Walton’un oğlu. Walmart yönetim kurulunda ve kendi şirketi Arvest Bank CEO’su.

2018’de, Jim Walton’un net değeri 41,9 milyar dolardı.

16. Jack Ma

Dünyanın En Zengin İnsanları - Jack Ma

Net Değeri: $42.2 Billion

Jack Ma, Alibaba’nın kurucusudur ve birkaç yıldır Asya’nın en zenginlerinden biri olmasına rağmen, sadece bu yıl dünyanın en zengin insanlarının listesine girmiştir.

Jack, Çin’e ilk kez tanıtıldığında KFC de dahil olmak üzere birçok işten reddedildi. Bugün, Jack Ma’nın net değeri 42,2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor ve bu listede 16’ncı noktaya yükseliyor.

15. Francoise Bettencourt Meyers

En zengin insanlar - Francoise Bettencourt Meyers

Net Değer : 44,5 Milyar Dolar

Francoise Bettencourt Meyers, annesi Liliane Bettencourt’un 2017’de vefat ettiği zaman L’Oreal mirasçısı oldu. Şimdi de holding şirketini başkan olarak yürütüyor. Ailesinin% 33’ü L’Oreal’a sahip.

14. Sergey Brin

En zengin insanlar - Sergey Brin

Net Değer : 49,6 Milyar Dolar

Sergey Brin ve Larry Page, 1998’de Google’ı kurdular . Sadece küçük bir garajda . İkili, Google’ı en üst sıraya taşıdı ve dünya çapındaki en zengin kişilerin bulunduğu bu listenin hemen arkasındaki Sergey Brin’i belirledi.

13. Ma Huateng

Dünyanın En Zengin İnsanları - Ma Huateng

Net Değer : 50,9 Milyar Dolar

Ma Huateng Çinli bir iş adamı, yatırımcı, hayırsever, mühendis, internet ve teknoloji girişimcidir. Aynı zamanda Asya’nın en değerli şirketi Tencent’in kurucusu.

Huateng, 2018’de bu listede yer alan ve en çok 2018’de 49,3 milyar dolarlık net değere sahip Asya’nın en zenginlerinden biridir .

12. Michael Bloomberg

En zengin insanlar - Michael Bloomberg

Net Değer : 52,1 Milyar Dolar

Michael Bloomberg, Amerikalı bir girişimci ve politikacıdır. Bloomberg, finansal veriler ve medya şirketi Bloomberg LP’nin kurucusu ve CEO’sudur. Bloomberg şu anda 74 yaşında ve dünyanın en zengin insanlarından biri.

Michael Bloomberg, son birkaç ayda net değerinden birkaç milyar dolar kaybetti ve bu da bu listede 9’dan 12’ye düşmesine neden oldu. Net değeri şimdi 52,1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

11. Larry Page

En zengin insanlar - Larry Page

Net Değer : 53,5 Milyar Dolar

Larry Page, 1998 yılında bir garajda kurulan Google’ın kurucu ortağıdır.

Şüphesiz, Google, dünyanın en başarılı arama motoru haline geldi ve şirket, YouTube gibi çeşitli satın almalar yapmaya devam etti. Google’ın başarısı, Larry Page’i dünyanın en zengin insanlarından biri haline getirdi.

10. David Koch

En zengin insanlar - David Koch

Net Değer : 61,8 Milyar Dolar

David Koch, Charles Koch’un erkek kardeşi ve Koch Industries’in Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. David ve Charles’ın ikisi de holdingte% 42 hisseye sahiptir.

Koch, 2018’deki en zengin insanlar listesinde 10. sırada ve net olarak 61,8 milyar dolar değerinde görünüyor.

9. Charles Koch

En zengin insanlar - Charles Koch

Net Değer : 61,8 Milyar Dolar

Charles Koch Amerikalı bir işadamı ve hayırseverdir.

Koch, Koch endüstrilerinin ortak sahibi ve CEO’sudur. Koch Industries artık süreç ve kirlilik kontrol ekipmanı ve teknolojilerini içeriyor; polimerler ve lifler; mineraller; gübreler; emtia ticareti ve hizmetleri; orman ve tüketici ürünleri; ve çiftçilik.

Koch bu yılın en zengin insanlar listesini yaptı ve etkileyici net değeri 61,8 milyar dolardı!

8. Larry Ellison

En zengin insanlar - Larry Ellison

Net Değer : 64,1 Milyar Dolar

Larry Ellison, Oracle Corporation’ın kurucu ortağıdır ve aynı zamanda Eylül 2014’e kadar şirketin CEO’suydu. Yıllar geçtikçe, Oracle şu anda 39 yaşında ve 136.000’den fazla çalışanı olan inanılmaz derecede başarılı bir teknoloji şirketi haline geldi.

Larry Ellison, dünyadaki en zengin insanlar listesinde, 64,1 milyar dolarlık net değerle 8. sırada.

7. Amancio Ortega

En zengin insanlar - Amancio Ortega

Net Değer : 70,5 Milyar Dolar

Amancio Ortega, İspanyol bir girişimci ve Inditex moda grubunun kurucusu. Inditex Zara’ya sahiptir ve Zara dünya çapında en popüler giyim zincirlerinden biridir.

Ortega, geçtiğimiz günlerde dünyadaki en zengin 7. kişiye, listede yer alan diğer oyuncular ciddi hareketler yaptıktan sonra düştü. Son aylardaki net değerinden de 11 milyar dolar kaybetti.

6. Carlos Slim Helu

En zengin insanlar - Carlos Slim Helu

Net Değer : 70,5 Milyar Dolar

Carlos Slim Helu, Meksikalı bir işadamı ve yatırımcıdır; holdingin ‘Grupo Carso’ sahibi. Şirket’in portföyü, sağlık hizmetleri, medya, enerji, gayrimenkul ve perakende gibi farklı sektörlerdeki markalardan oluşmaktadır.

Carlos, 70,5 milyar dolarlık net değere sahip, dünyanın en zengin insanlarının listesinde 6. sırada. Son aylarda Carlos Slim, net değerinden yaklaşık 6 milyar dolar kaybetti ve 4’ten 6’ya düştü.

5. Mark Zuckerberg

En zengin insanlar - Mark Zuckerberg

Net Değer : 74,6 Milyar Dolar

Hepimiz Mark Zuckerberg’i Facebook’un kurucusu olarak biliyoruz. Facebook, dünyanın en popüler ve en değerli sosyal medya şirketi haline geldi . Ve hepsi de Mark’ın Harvard Üniversitesi yurt odasında başladı.

Mark Zuckerberg, kısa bir süre önce 30 milyar dolarlık net değer kazandıktan sonra, bu yıl onu dünyanın en zengin 5. adamı haline getirerek bu sene listede bir sıra yükseldi.

Gelecekte listeye tırmanmaya devam edeceği ve hatta belki de zirveye çıkması bekleniyor. Ne kadar genç olduğu göz önüne alındığında, onun ulaşamayacağı bir şey değil.

“Basit bir iş kuralı olduğunu düşünüyorum, ilk önce daha kolay olan şeyleri yaparsanız, o zaman gerçekten çok ilerleme kaydedebilirsiniz.” – Mark Zuckerberg

4. Bernard Arnault

En zengin insanlar - Bernard Arnault

Net Değer : 75.7 Milyar $

Bernard Arnault, LVMH’nin (Louis Vitton Moet Hennessey) CEO’su.

Nihayetinde şirket, iki işletmeyi bir araya getirmekten oluşuyordu. Louis Vitton çok başarılı lüks moda markası ve Moet Hennessey birleştirilmiş şampanya ve konyak üreticisidir.

Bernard geçen sene bu listede ciddi hareketler yapıyor. Aslında, 2017 başında 14 yaşındaydı. Şimdi, bir yıl sonra, 2018’de dünyanın en zengin 20 halkının listesinde 4. sırada yer aldı.

3. Warren Buffett

En zengin insanlar - Warren Buffett

Net Değer : 91,3 Milyar $

Warren Buffett, Amerikalı bir girişimci ve yatırımcı ve Berkshire Hathaway’in CEO’sudur. Buffett dünya çapında en başarılı yatırımcıdır ve milyonlarca tüccar başarısından dolayı ona bakar.

Warren Buffett, dünyanın en zengin 3. kişisi ve inanılmaz bir net değeri olan 91,3 milyar dolar. Ancak, bu gerçeğe rağmen, Buffett hala bir milyar doların neye benzediğini bile bilmediği zamanlarda yaşadığı evi geri satın aldı ve o  evde yaşıyor.

Ne alçakgönüllü bir adam!

2. Bill Gates

En zengin insanlar - Bill Gates

Net Değer : 92,2 Milyar Dolar

Bill Gates, Microsoft’un kurucusu ve birkaç yıl boyunca dünyanın en zengin adamıydı. Gates, 1975’te Paul Allen ile Microsoft’u kurdu ve o zamandan beri dünya çapında en büyük PC yazılım şirketi haline geldi.

Geçtiğimiz yıl, Bill Gates inanılmaz net 10 milyar dolar kazanmıştır! Bu, genel olarak toplam 92,2 milyar dolarlık net değere indirdi. Ancak, son zamanlarda bu listede bir sonraki adam tarafından geçildi…

“Başarı kutlamak güzel ama başarısızlık derslerine dikkat etmek daha önemlidir.” – Bill Gates

1. Jeff Bezos

En zengin insanlar - Jeff Bezos

Net Değer : 130,5 Milyar Dolar

Jeff Bezos,  Amazon’un kurucusudur. Amazon, Jeff’in yatak odasında basit bir çevrimiçi kitapçı olarak başladı ve ilk satışlar yavaştı.

Jeff Bezos, 2018 yılında, geçen yıl net değerine 40 milyar dolar ekledikten sonra dünyanın en zengin adamı oldu! Amazon son zamanlarda tüm gıdaları satın aldıktan sonra drone nakliye ve diğer güçlü fikirler bir dizi başlattıktan sonra, büyük hamleler yapıyor.

Jeff Bezos, 100 milyar dolarlık markete ulaşan ilk adam, tam bi çılgın!

özet

Son olarak, 2018’de dünyanın en zengin 25 insanının kısa bir özetidir:

 1. Jeff Bezos
 2. Bill Gates
 3. Warren Buffett
 4. Amancio Ortega
 5. Mark Zuckerberg
 6. Bernard Arnault
 7. Carlos Slim Helu
 8. Larry Ellison
 9. Charles Koch
 10. David Koch
 11. Larry Page
 12. Michael Bloomberg
 13. Ma Huateng
 14. Sergey Brin
 15. Francoise Bettencourt Meyers
 16. Jack Ma
 17. Jim Walton
 18. S. Robson Walton
 19. Alice Walton
 20. Sheldon Adelson
 21. Steve Ballmer
 22. Mukesh Ambani
 23. Hui Ka Yan
 24. Li Ka-Shing
 25. Lee Shau Kee

Bu insanların kaç tanesini tahmin ettiniz? Aşağıda bir yorum bırakın. 


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.