Bir Girişimcinin Takip Etmesi Gereken 3 Ders

imagination-keysKüçük işletme sahiplerine ve girişimcilere stratejiler sağlamayı amaçlayan bir organizasyon kurdum. Yani KİEM’i…

Bu organizasyonu kurmamı sağlayan en önemli 3 dersi ise sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Çalışma Saatleri Yaratın

Kendi patronun olmanın en güzel yanlarından biri, kendi saatlerini ayarlaman. Ama bir program oluşturup ona bağlı kalmalısın. En verimli çalışma saatlerinde işinizin çoğunu yapmaya çalışın. Sabah erkenciyseniz erken kalkın ve günün o saatinden en iyi şekilde yararlanmaya hazır masanızda olun. Geceleri daha açık düşünürseniz, geceleri çalışın ama ne yaparsanız yapın o günkü işlerinizi mutlaka halletmeden uyumayın.

2. Kendi Araştırmalarınızı Yapın

Şirketler sadece pazar araştırmasına ayrılmış büyük bütçelere sahiptir. Bunun için altı rakamın yok. Yani, bir çok işi kendin yapmalısın. Ama bu zor değil. İşe soracağınız soruları belirlemekle başlayın.

İnsanlara sorarak çok sayıda yanıt alabilirsiniz. Fikirlerinizi birkaç güvenilir kaynaktan geçirdikten sonra mümkün olduğunca çok yanıt almak için bir Facebook mesajı gönderin. Ama orada açık uçlu sorular bırakırsanız, aldığınız sonsuz cevaplarla boğulursunuz. Bunun yerine, belirli bilgileri toplamak için basit sorular sormalısınız.

3. Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Pek çok girişimcinin yaptığı en temek hata herkese satmaya çalışmak. Herkese her şeyi satamazsınız. Bunu yapmaya kalkarsanız kaybedersiniz. Herkese hitap etmeye çalışmak yerine, hedef kitleye güçlü bir mesaj gönderin. Örneğin; sivilce sorununu gidermek için bir krem satıyorsunuz diyelim. Sivilce sorunu olmayan birisine satabilir misiniz? Elbette hayır…Bu açıdan reklam yaparken hedef kitlenizi doğru belirlemelisiniz.

İpuçları mı  beğendiniz mi? Yorumlarda paylaşın!


Daha fazla strateji için abone olun.

ABONE OLUN.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.