Bu 4 Eski Liderlik İlkeleri Hala Bugün Gerçekleşiyor

20180611190223-GettyImages-640126957

1. Analytics insanları sorumlu tutar.

“Ölçülen şey yönetiliyor.”

İşyerinde veya kişisel yaşamınızda bir iyileşme görmek istiyorsanız, değişimin en kolay yolu ölçülebilir bir hedef belirleyerek ve performansı düzenli olarak izleyerek gerçekleştirmektir.

Bunu yapmak, çeşitli eylemleri olumlu ya da olumsuz sonuçlarla ilişkilendirmeyi kolaylaştırarak, sizi ve ekibinizi birbirlerini sorumlu tutmaya zorlar.

İşleri kolaylaştırmak için, ilerlemeyi izlemek üzere bir çeşit ücretsiz veya ucuz gösterge panosu kullanmayı düşünün. Geckoboard, Smartsheets veya Domo, Hubspot, Salesforce ve Google Analytics gibi çeşitli popüler iş araçlarıyla entegre olduklarından tüm iyi seçeneklerdir.

2. Başkalarının sizi sorumlu tutmasından önce kendi hatalarınızı kabul edin.

Başarısızlık ve hatalar iş ve yaşamın doğal bir parçasıdır. Hata yapmazsanız, muhtemelen akıllı riskler almazsınız, yeni şeyler öğrenemezsiniz. Önemli olan, hataların sahipliğini almanız ve gelecekte tekrar etmemek için çaba göstermenizdir. 

Başarmak için iyi bir nedeniniz olsa bile, hata yaparsanız savunma almayın. Başarısızlığınızı kabul edin, sahiplenin ve ondan öğrenin.

3. Senden daha akıllı olan kişileri işe alın.

Diğer başarılı girişimciler,  aralarında Steve Jobs ve Lee Iacocca da aynı şeyi söylediler. Bir girişimci veya yönetici olarak işe alım, başarılı bir iş veya takım oluşturmanın en iyi yoludur.

Kötü bir iş yapmanın uzun vadeli etkisi önemlidir. Moral bozabilir veya işinizin standartlarını düşürebilir. Benzer şekilde, iyi bir işe alım, organizasyonunuzu daha güçlü hale getirmek için kaçınılmaz olarak yardımcı olacak bir dizi bileşik sonuç üretir.

4. Liderler de öğrenci olmalıdır.

“Herhangi bir insan öğrenmeyi bıraktığı anda, bir öğretmen olarak yararlılığı sona erer. Kendisi öğrenemediğinde, diğer insanların ondan öğrenemeyeceği bir aşamaya ulaşır. ”

Etkili liderlerin kendi kendine öğrenebilmeleri ve öğretebilmeleri gerekir. İşiniz zaman zaman  kaçınılmaz olarak yeni tanınmayan senaryolar sunacak. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, akıllı kararlar vermek ve kendi alanlarında uzman olanları yönetmek için yeterince öğrenmeniz gerekir.

Makul bir çalışma programı oluşturun ve bu önemli liderlik becerisini geliştirmek için çalışın.

Bazı tavsiyeler zamansızdır.

Neyin önemli olduğunu ölçerek, hatalarınızı sahiplenerek, akıllı insanları işe alarak ve kendi kendine eğitime yatırım yaparak, ülkemizin gördüğü en başarılı girişimcilerin bazılarının liderlik önerilerini izleyeceksiniz. Kontrol edemediğiniz pek çok şeyle dolu bir iş dünyasında, güvenilir, sağlam ilkelerin farkında olmak son derece faydalı olacaktır.


Bunun gibi pek çok stratejiyi öğrenebilmek için şimdi abone olun.

>>ABONE OLUN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.