İlk İş Girişiminizden Ne öğrendiniz?

İlk iş girişiminizden ne öğrendiniz?

Bir arkadaşımın Üniversite yıllarında başından geçen bir tecrübesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu arkadaşım pek çok kişiyle kıyas edildiğinde gerçekten başarılı bir girişimciydi, en azından benim gözümde öyleydi. İlk iş girişimi ise sevgililer gününde bir etkinlik düzenlemekti. 20 yaşındaydı ve  amacı bir yer kiralayıp sevgililer gününe özel bir eğlence tertip etmekti. Amacı doğrultusunda hareket ederek üniversitedeki öğrencilere bilet satmak istiyordu.

20150222215719-shutterstock-129444167

İlk İşletmesi

Bu iş için bir mekan bulmuştu, ancak orası ona küçük gelmişti. O daha büyük bir yer kiralayarak daha büyük bir etkinlik düzenlemek istiyordu ve nihayet aradığı yeri buldu. Her şey hazırdı bulduğu yer o kadar güzeldi ki kafasında her şeyi önceden tasarlamıştı. Biletlerde hazırdı ve biletleri kişi başı 20 TL’den satıyordu.

Toplam bilet satışlarıyla bir günde 6.000 TL’ye yakın para kazanmıştı, ancak masraflar beklediğinden fazlaydı. Mekan, güvenlik, müzik lisans ücreti derken  masraflar yığılmıştı ama kar yine de kardı. Tüm masrafları çıktığında cebinde 2600 TL’ye yakın parası vardı ve bir günde kazandığı için oldukça güzel bir paraydı.

Bu onun ilk iş girişimiydi ve önemli bir ders çıkarmıştı. Evet bir kar elde etmişti, ancak onun için önemli olan bir şeyi fark etti. Asıl önemli olanın ne kadar kazandığın değil, kazandığının ne kadarını elinde tutabildiğindir.

6000 TL’den sadece 2600 TL gibi bir rakam girmişti cebine. İlk iş deneyimine göre iyi bir rakamdı, ancak totelde büyük bir kaybı vardı. O da bundan sonraki girişimlerinde  kazandığı parayı elde tutmaya yönelik planlar yapmaya karar verdi.

Arkadaşımın ilk tecrübesinden aldığı ders onu ileri de daha başarılı bir girişimci haline getirdi. İşletme mezunuydu ve şuanda kendi işini kurdu ve oldukça iyi para kazandığını söyleyebilirim.


Finansal Özgürlüğü mü Nasıl Sağlayabilirim?

Başlamak için en iyi yol 21 Adım Sistemine başvurmaktır. Bu, Mobe ile oluşturduğum adım adım sistemdir. İlk olarak 1250$, 3300$, 5500$, ve hatta 10.000$’ı çevrimiçi yapmanıza yardımcı olur. Adımlara ek olarak sizinle bire bir ilgilenecek olan bir de antrenör tahsis edilecektir. Endişelenmeyin bunun için İngilizce bilmenize gerek yoktur. Anlaşabilmeniz için Google Translate fazlasıyla yetecektir. Çok para kazanabileceğinizi garanti edemem ama adımları takip eder ve koçunuzu dinlerseniz para kazanırsınız. Detaylı bilgi için tıklayınız.

live-the-dream-lifestyle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.