Yeni Bir Blog Başlatmak İsteyenlere İki Güzel Fikir

Yeni bir blog başlatmak için kendinizi gerçekten hazır hissediyorsunuz, ancak tam olarak hangi konu hakkında yazılar paylaşacağınıza bir türlü karar veremediniz. O halde birazdan sizlere göstereceğim iki fikri dikkatlice gözden geçirin. Başarılı ve sağlıklı bir blog sahibi olmak istiyorsanız haftada en az bir defa yayın yapabileceğiniz bir konu seçebilmeli ve bu konu üzerine yoğunlaşabilmelisiniz. Aksi halde bir süre sonra yazacak bir şey bulamaz ve blogunuz daha ilk aşamada silinip gider.

İşte sizlere iki muhteşem fikir:

roflbot (4)

1- Güncel Olaylar Hakkında Bir Blog Açın

Bu düşünüldüğünde aslında çok kolay bir yöntemdir. Yapmanız gereken güncel olayları takip etmek ve bu olaylar hakkında hazırladığınız yazıları blogunuzda paylaşmaktır. Kendi düşüncelerinizi, yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi dile getirebilir ve okuyucularınızla bir etkileşim kurabilirsiniz. Böyle bir blogun başarıya ulaşabilmesi içinse şu adımlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • Güncel olayların insan hayatı üzerindeki etkilerini yazın. Belki bir hükümet politikası ya da yeni kurulan bir şirket hakkında eleştiri, insan hayatıyla ilgili bir sorun vb.
  • İlgili kişilerle röportaj yapın ve bunu blogunuzda yayınlayın,
  • Popüler bir hizmet veya ürün hakkında tartışma başlatın,
  • Haberleri açın ve neler olduğunun farkına varın ülkenizde ve dünyada hangi olaylar yaşanmış bunu bilin,
  • Dışarı çıkın, bir parka ya da bir sinema salonuna gidin etrafınızda neler oluyor araştırma yapın, bir sorun var mı görün insanlarla konuşun.

Söylediğim bu maddelerin hepsi güncel bir blog açmak isteyenlerin yapması gereken şeylerdir. Bunun için kendinize belirli bir zaman dilimini ayırmalı ve programlı bir şekilde hareket etmelisiniz.

2- Bir Eleştiri Blogu Açın

Sadece bloglar üzerine açacağınız bir eleştiri blogu sizi kısa sürede başarılı bir blog yazarı haline getirebilir. Bu blogun amacı diğer blogları incelemek ve  o bloglar hakkında eleştirilerde bulunmak ve onların hatalarını söylemek. Tabii bunu yaparken de nezaketi elden bırakmamak ve düzgün bir üslupla söylemek. Bir blogu ziyaret ettiniz ve eksik yönlerini gördünüz, bu blog hakkında bir yazı hazırlayabilir ve kendi blogunuzda yayınlayabilirsiniz. Bunu yapmanız blog sahiplerini harekete geçirecek ve bir etkileşim yaratmış olacaksınız. Bu etkileşim ise sizlere fazladan trafik olarak geri dönecek ve blog dünyasında yavaş yavaş tanınır hale geleceksiniz.

Bu tarz bir blog açmak isteyenlerdenseniz eğer kendinize yönelik eleştirilere de açık olmak zorunda kalacaksınız. Bu eleştirileri de fırsata dönüştürmesini bilirseniz işte o zaman ünlü bir blogger olma yolunda ilk adımınızı da atmış olacaksınız.

Sizlere sunmuş olduğum bu iki fikir elbette sizin çalışma gayretinize bağlı olarak gelişecektir. Önermek istediğiniz daha farklı fikirler varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz, bir diğer bölümde görüşmek dileğiyle…

roflbot (4)

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.