Giderlerinizi Azaltmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Tasarruf etmek için masraflarınızı azaltmak şarttır. Bunun içinse neyi nasıl yaptığınızı çok iyi bilmeniz gerekecektir. Size sunacağım tavsiyeler sizin yaşantınıza, bütçenize ve aile yapınıza göre değişiklik gösterecektir, bunu unutmayınız. İşte sizlere giderlerinizi azaltmak için birkaç tavsiye:

1-  Paranız Nereye Gidiyor? Bunun Farkına Varın

Adsız1

Öncelikli olarak paranızı nereye, hangi ihtiyaçlarınızı gidermek için harcıyorsunuz bunun farkına varmalısınız. İhtiyaçlarınızı doğru analiz etmeli ve her şeyin matematiğini iyi yapmalısınız. En önemlisi de giderlerinizi azaltmayı hayatınızda bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Eğer gereksiz şeyler için harcama yapıyorsanız bunun önüne geçmelisiniz. Bir düşünün nelere harcama yapıyorsunuz? Muhtemelen bunun sonucunda kendinize şu tarz bir liste çıkaracaksınız:

  • Ev giderleri,
  • *Faturalar,
  • Çocukların ihtiyaçları,
  • Kişisel ihtiyaçlarım vb.

Bu tarz giderlerinizin olması günlük hayatımızda aslında normaldir, ancak fark ettiyseniz yukarıda faturalar sekmesine yıldız işareti koydum. Peki neden? Faturalar farkında olmasanız bile düşünüldüğünde en çok giderleriniz arasındadır. En fazla harcamayı faturalara yaparsınız ki bu giderler kış aylarında daha da artmaktadır. Bunun için sizlere tavsiyem güneş enerjisini kullanmanızdır. Güneş enerjisi alternatif enerji kaynakları içerisinde en çok tercih edilenidir, çünkü sınırsız ve doğal enerji olarak tabir edilir. Bunun gibi çözümler üreterek hayatınıza tasarrufu sokabilir ve sizde giderlerinizi azaltabilirsiniz.

2- Eğlenceyi ve Moda Giderlerini Azaltın

Adsız.22png

Hayatımızda paradan yana hep şikayet ederiz, fakat eğlenceden de asla geri kalmayız. Bu hemen hemen herkes için böyledir, ancak eğlenceyi kısmazsanız o zaman tasarruf elde edemezsiniz. Hiç eğlenmeyin demiyorum lakin eğlenceye ne kadar para harcadığınızın farkına varmanızı istiyorum. Elbette her insan gibi bizde eğleneceğiz, ancak yeri geldiği zaman. Bunu bir alışkanlık haline getirmemek gerekir. Nitekim alışkanlık haline getirirseniz giderleriniz daha fazla artacaktır. Eğlence sektörünün yanı sıra en çok para harcadığımız konulardan biriside modadır. Modaya olan tutkunuz başınıza büyük bir dert açabilir. Öyle ki sırf moda diye bir ürüne haddinden fazla para vermek tasarruf için zıt bir harekettir. örneğin; geçenlerde kendime bir ayakkabı alacaktım, mağazaları tek tek dolaşmaya başladım. Sadece marka oldukları için bir ayakkabıya 500-1000 TL arasında değişen rakamlar veren insanlara tanık oldum. Bu açıdan giderlerinizi planlamaz ve bir ayakkabıya bu kadar para verirseniz gün gelir bundan oldukça pişmanlık duyabilirsiniz. Eğer tasarrufu hayatınızın bir parçası haline getirmek istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmenizde fayda vardır.

Sorularınız varsa sormaktan çekinmeyiniz, bir diğer bölümde görüşmek dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.