Finansal Sorunlarınızı Çözmek İçin Şu 2 Adımı Uygulayın

Yetişkin birisi olarak paramızı nasıl yönetmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor öyle değil mi? Her ay para sıkıntısı yaşayan pek çok insan var günümüzde. Bu açıdan hayatımızda parayı nasıl kontrol etmemiz gerektiğini bilmemek her zaman bu sıkıntıların var olacağı anlamına gelir ki hiç kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Sizlere bu noktada finansal sorunlarınızı çözmek için atmanız gereken 2 adımı göstermek istiyorum.

Money Maze (1)1- İki Hafta Alışverişlerde Nakit Ödeme Yöntemini Kullanın

Bir düşünün, alışveriş yaptığımız zaman hemen hemen hepimiz ilk olarak kredi kartlarına yöneliyoruz. Peki bu ne kadar doğru? Kredi kartından alışveriş yaptığımız zaman harcadığımız paradan daha fazlasını harcıyoruz. Ödeme günü geldiğinde faiziyle o parayı ödemek mecburiyetinde kalıyoruz. Bu yüzden ayın ilk 2 haftası alışverişlerinizde nakit ödeme yöntemini kullanın. Böylece kredi kartını sık kullanma alışkanlığından yavaş yavaş kurtulmuş olacaksınız. Eğer ilk 2 hafta kartı kullanmamayı başardıysanız kendinize geçer not verin. Parayı gerçekten kontrol etmek istiyorsanız harcamalarınıza dikkat ettiğiniz kadar harcamalarınız da kullandığınız yöntemlere de dikkat etmeniz gerekmektedir.

how-to-check-your-credit-report-score

2- Harcama Bilincinizi Artırın

Harcama alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Parayı gerçek  anlamda kontrol etmek için harcamalarınızda nelere dikkat ettiğinizin farkına varmalısınız. Gerçekten ihtiyacınız olan şeylere mi, yoksa hoşunuza gittiği için mi harcama yapıyorsunuz. Bu nokta çok önemli…Siz sadece hoşunuza gittiği için ihtiyacınız olmadığı halde bir şeye yöneliyorsanız yanlış yoldasınız demektir. Bu şekilde parayı kontrol edemez ve sıkıntı çekmeye devam edersiniz. Bu şu demekte değildir, hoşunuza giden bir şeyi hiç almayacak mısınız? Elbette alacaksınız ancak bunu kontrollü bir şekilde yaparak… Kontrolü elden bırakmazsanız parayı kontrol etmeniz de o kadar kolay olur.

Sizlere paranızı nasıl kontrol edebileceğinizi göstermeye çalıştım, söylediğim bu iki hususa dikkat ederseniz paranızı doğru harcayabilirsiniz. Sorularınız varsa bana sorabilir ve görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz, bir diğer bölümde görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.