Tasarruf Yapabilmeniz İçin 5 Basit Yol

Bazen paradan tasarruf etmenin en zor şeyi başlamaktır. Paradan tasarruf etmenin basit yollarını ve mali hedeflerinizi gerçekleştirmek için nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenmek zor olabilir. Ancak alışkanlıklarınıza yönelik paylaşacağım bu adım adım rehber, gerçekçi bir tasarruf planı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İşte sizlere tasarruf yapabilmeniz için 5 basit yol:

everydollar-15-insanely-simple-ways-to-save-money

1- Masraflarınızı Kaydedin

Tasarruf için ilk adım, ne kadar harcadığınızı bulmaktır. Tüm harcamalarınızı takibe alın- bu, gün içerisinde aldığınız yiyecekten, giydiğiniz giyeceğe kadar her şeyi kapsamaktadır. Verileri çıkardıktan sonra hepsini kategorize edin, böylece hangi kategori de ne kadar harcama yaptığınızı kolayca fark edebilirsiniz.

2-  Bütçe Planı Yapın

Bir aylık harcamalarınızı çıkardınız diyelim, bundan sonra yapmanız gereken şey giderlerinizi uygulanabilir bir bütçeye göre düzenlemek olacaktır. Böylece aşırı harcamalarınızı fark edebilir ve bu harcamalarınıza bir sınırlama getirebilirsiniz. Harcamalarınızı doğru planlayabilmek adına bir bütçe planı oluşturmanız gerektiğini sakın unutmayınız.

3- Tasarruf Planı Yapın

Artık bir bütçe planı hazırladınız, sonrasında ise içinde bir tasarruf kategorisi oluşturmalısınız ki bu son derece önemli bir adımdır. Sizden istediğim her ay gelirinizin %10-15’ini tasarruf etmenizdir. Kazancınızın aylık olarak bir kısmını kenara koymayı başarabilirsiniz, emin  olun az da olsa birikim yapabilirsiniz. Tabii bu bir anda  gerçekleşebilecek bir şey değildir, geri dönüş biraz zaman alabilir. Ancak tasarruf için bunu yapmanızın şart olduğunu unutmayın.

4- Önceliklerinize Karar Verin

Harcamalarınızda yapmanız gereken en önemli husus önceliklerinizin farkına varmaktır. İlk olarak hangi kategoriler de daha çok harcama yapıyorsunuz, bunu belirlemeniz gerekmektedir.  Sonrasında ise harcamalarınızı önceliklerinize göre kısabilir ve ona göre bir plan tasarlayabilirsiniz.

5- Tasarruflarınızın Büyümesini İzleyin

Gelişiminizi her ay kontrol edin, bu sadece hazırlamış olduğunuz tasarruf planına sadık kalmanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda problemleri hızlı bir şekilde tanımlamanıza ve düzeltmenize de yardımcı olur. Paradan tasarruf etmenin bu basit yolları umarım sizlere fazlasıyla ilham verir. Bu sayede daha fazla tasarruf edebilir ve hedeflerinizi daha fazla gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli olan tek şey harekete geçebilecek gücü kendinizde bulmanızdır, sonrasında ise başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.