Blogunuzun Google’da Dizine Eklenmesi Ne Demektir?

İnsanların blogunuzu bulmasının en yaygın yolu bir Google araması olsa da, Google blogunuzu hala indekslemediyse hiç kimse arama sonuçlarında sizin blogunuz ile karşılaşmaz. Bu açıdan blogunuzun Google tarafından dizine eklenmesi gerekir, peki nedir bu dizine eklenme?

Dizine Eklenme

İndeksleme esas olarak Google’ın bir siteyi yüksek kaliteli olarak etiketlediği ve ardından Google kullanıcılarının bulabileceği bir aranabilir dizine eklenme sürecidir. Web’de  milyonlarca sayfayı indekslemek için Google, Googlebot olarak bilinen arama bot yazılımını kullanmaktadır. Googlebot bu noktada sitenizle ilgili tüm bilgileri toplar ve kaliteli olup olmadığını değerlendirir.  Bu işlem sırasında Googlebot, yeni ve güncel bilgileri Google’a geri bildiren web sayfasından web sayfasına bir ”gezin” bağlantısı kullanır. Blogunuzda yayınladığınız yazılar ne kadar kaliteli olursa Google blogunuzu arama yapılabilir veri tabanında dizine ekler.

Google indeksleme ve dizine eklenme sürecini daha net anlayabilmek için dilerseniz şu Youtube videosunu bir izleyiniz, sonrasında blogunuzu dizine ekleyebilmeniz için bir kaç yol göstereceğim. İşte Mat Cutt’ın hazırladığı video: (Ayarlardan Türkçe alt yazıyı seçiniz.)

Blogunuzun Dizine Eklenebilmesi İçin En Etkili 2 Yol

1- Sosyal Medyaya Kayıt Olun

Blogunuz için sosyal medya siteleri geliştirmek ve korumak, blogunuzun olabildiğince çabuk dizine eklenmesini sağlamak için en mükemmel yollardan sadece bir tanesidir.

En iyi sonuçları elde etmek için, yeni sosyal medya hesaplarınızı blogunuzun url’sinde kullandığınız kullanıcı adı ile kaydettiğinizden emin olmalısınız.

Örneğin; https://twitter.com/parasorunlari

Bu, Google’ın web varlığınızı daha hızlı tanımasını ve aynı zamanda bir marka oluşturmanızı sağlayacaktır.

2- Bir Site Haritası Oluşturun

Bir site haritası, esasen web sitenizin sayfalarının ve içeriğinin her birinin ayrıntılı bir listesini sağlayan benzersiz bir XML belgesidir. Blogunuza yeni sayfalar ekledikçe hızlı bir şekilde dizine eklenmenize ve SERP’lerde olumlu bir yer edinmenize yardımcı olacak sonuçlar Google’a bildirilir, böylece blogunuz indekslenmiş olur.

Bir WordPress blogunda bir site haritası oluşturmak için yapmanız gereken tek şey Google’ın XML Site Haritaları Eklentisi’ni kurmaktır.

Google-XML-Sitemap-Plugin

Bu eklenti, blogunuz için otomatik olarak bir site haritası oluşturacak ve seçtiğiniz arama motorlarına gönderecektir. Anlamadığınız bir nokta varsa sormaktan asla çekinmeyiniz, cevaplamaktan mutluluk duyarım. Bir diğer bölümde görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.