Blog Açmak İsteyenlere Niş Seçme Sırları

Bir blog açmak istiyorum ama kafam çok karışık! Çoğu kişi blog açmak ister, ancak hangi konu ile ilgili blog açacağına bir türlü karar veremez. Sürekli bocalar durur ve zaman kaybeder. Halbuki en başta yapmanız gereken şey sürekli araştırma yapmak, fikir almak ve doğru karara varmak için ilk adımı atmaktır. Bu ilk adım için Parasorunlari.com gibi yararlı siteleri okuyarak yolunuza çıkıyorsunuz, bu elbette güzel bir şey. Araştırıyor ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorsunuz. Sonrasında ise yapmanız gereken ikinci şey, ilgi duyduğunuz ve gün içerisinde yazı yazabileceğiniz bir niş (konu) seçmek olacaktır.

İşte sizlere niş seçebilmenize imkan verecek bir kaç tavsiye:

27grant-master768

1- İlgi Alanlarınızı Yansıtın

Blogunuzun neyle ilgili olacağını seçmeden önce neyle ilgili olduğunuzu düşünün, yani beklentilerinizi, ilgi alanlarınızı, hedeflerinizi, tutkularınızı…Bütün bunlarla ilgili düşünebilmek için kendinize zaman ayırın. Başarılı blogerların en büyük sırrı bloglarına ilgi alanlarını yansıtabilmeleridir, bunu sakın unutmayın.

2- Nişinizin Gücü Nasıl?

İlgi alanlarınızla ilgili bir blog açmanız bu işte başarılı olabilmeniz için yeterli değildir. Aynı zamanda nişinizle ilgili bir pazar araştırması da yapmalısınız. Tamam seçtiğiniz konu sizin ilginizi çekebilir, ancak diğer insanlarında ilgisini çekebilecek bir konu mu seçtiniz, asıl önemli olan budur. Eğer bu hususa dikkat etmezseniz boşa zaman harcayabilirsiniz.

3- Rekabet Nasıl?

Rekabet halinde olan bir konu seçerseniz bu işte başarılı olabilirsiniz, çünkü rekabet hem sizin daha iyi yazılar paylaşmanıza olanak tanıyacak hem de  blogunuzu her zaman diri tutacaktır. Elbette rekabet ortamında ayakta kalmak zordur, hele ki bu işte yeniyseniz, fakat çalışkan ve azimli bir insansanız başarısızlığa uğramanız mümkün değildir.

4- Yeterince Yazabiliyor musunuz?

Seçtiğiniz konu ile ilgili sürekli güncel yazılar paylaşmanız gerekecektir. Tabii ilk başlarda biraz zorlanabilirsiniz, ancak gün geçtikçe tecrübeniz artacak ve başarılı yazılar paylaşabileceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yazdığınız yazıları severek mi yazıyorsunuz, yoksa sıkılarak mı? Eğer sıkılarak yazıyorsanız zaten blog yazma maceranız kısa sürecektir. Bir konu hakkında yeterince yazı yazabilmeniz için, seçtiğiniz konuyu sevmeniz gerekecektir. Bununla birlikte İnternet’te pek çok faydalı kaynak bulabilir ve her zaman kendinizi konunuzla alakalı geliştirebilirsiniz.

Blog nasıl açılır, hala bilmiyorsanız sizin için hazırlamış olduğum PDF dosyasını okumalısınız. PDF: Neden Site Açmalıyız

Blog Açmak İsteyenlere Niş Seçme Sırları

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.