Ertelemenin Üstesinden Gelebilmeniz İçin 5 İpucu

Ne kadar iyi bir iş adamı olursanız olun, kendinizi ne kadar motive ederseniz edin eğer erteleme hastalığından kurtulmadıysanız başarıya ulaşamazsınız. İşte bu hastalıktan kurtulmanız için beş ipucu!

AAEAAQAAAAAAAAe0AAAAJDAwYTVjZDFmLWQ3ZTQtNDM0MS05MDI1LTljYTc1ZjkyZjUwYQ

1- Pomodoro Tekniğini Deneyin

Pomodoro tekniği uzun ve kısa molalarla 25 dakikalık parçalar halinde çalışmayı içeren bir tekniktir. Bu sizin düzenli ve sıkılmadan hareket etmenize imkan veren, çalışma azminizi geliştiren bir tekniktir.

2- Uygun Organizasyon Sistemleri Kurun

Bir projeye başladığınızda tüm belgeleri bulmanız 20 dakikanızı alabilir ve bunun neticesinde de projenizi ertelemek isteyebilirsiniz, bu gayet normal bir durumdur. Halbuki bunun yerine  daha profesyonel e posta sistemleri ile daha başarılı organizasyonlar gerçekleştirebilirsiniz. Bir plan dahilinde hareket etmeniz erteleme hastalığının önüne geçmenize de vesile olacaktır.

3- Zinciri  Sakın Kırmayın

Gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz için günlük hedefler koyunuz. Hatta kendinize ait bir takviminiz olsun ve işlerinizi bu takvim üzerinden takip edin. O gün yapmanız gereken görevinizi tamamladığınız da bir çarpı işareti koyun. Böylece günlük hedeflerinizden şaşmamış olur ve her zaman emin adımlarla ilerlemiş olursunuz.

4- En Verimli Zamanınızı Belirleyin

Daha az üretken olduğunuz bir vakitte, yani odaklanamadığınız bir saatte önemli işlerinizi yapmaya kalkmanız ertelemenize neden olabilir. Bu açıdan eğer sabah vakti sizin için daha verimliyse sabah çalışın, öğle ya da akşam verimliyse akşam çalışın. Kendinizi verimli olmayan bir zamana şartlandırmanız başarınızın önündeki en büyük engel olacaktır, bunu sakın unutmayınız.

5- Küçük Başlayın Büyük Bitirin

Kendinize oluşturmuş olduğunuz yapılacaklar listenizde hemen eleyebileceğiniz küçük ögelere yönelmeniz hem zamandan tasarruf etmenize hem de kendinizi motive etmenize imkan verecektir. Bu projenizde ya da yapılacaklar listenizdeki önemli işleri yapabilmeniz de size ivme kazandıracaktır.

Neticede erteleme hastalığı olarak tabir edilen ve günlük hayatınızda önemli bir sorun haline gelen bu meseleyi de size önerdiğim beş ipucu ile atlatmış olacaksınız. Her zaman dediğim gibi harekete geçmelisiniz, harekete geçmediğiniz her dakika size olumsuz bir durum olarak geri dönecektir. Eğer bir şeyleri gerçekten başarmak istiyorsanız harekete geçin!

Ertelemenin Üstesinden Gelebilmeniz İçin 5 İpucu

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.